Concursul anual 2020

a 8-a ediţie a concursului naţional
de fotografie şi videografie
de nuntă din România
Înscriere
13 oct - 10 noi
Nominalizare
12 noi - 28 noi
Jurizare
dec 2020
Rezultate
26 ian 2021
Fotograful anului 2020
264.7 puncte
Locul 2
235.76 puncte
Locul 3
201.23 puncte

Miri

5 fotografii premiate. 62 fotografii nominalizate. 319 înscrise.

Locul 1, Categoria "Miri"
Adrian Almasan


Locul 2, Categoria "Miri"
Philip Alex


Locul 3, Categoria "Miri"
Florin Stefan


Locul 4, Categoria "Miri"
2A Image Studio


Locul 5, Categoria "Miri"
Dermanschi Ana



Portret

5 fotografii premiate. 46 fotografii nominalizate. 262 înscrise.

Locul 1, Categoria "Portret"
Poptelecan Ionut Photography


Locul 2, Categoria "Portret"
Vlad Pahontu


Locul 3, Categoria "Portret"
Marius Barbulescu


Locul 4, Categoria "Portret"
victor duduca


Locul 5, Categoria "Portret"
Alpar Lukacsi



Siluete

5 fotografii premiate. 41 fotografii nominalizate. 245 înscrise.

Locul 1, Categoria "Siluete"
Norbert Gubincsik


Locul 2, Categoria "Siluete"
Mihai Roman


Locul 3, Categoria "Siluete"
Alex Pasarelu


Locul 4, Categoria "Siluete"
Lupascu Photography


Locul 5, Categoria "Siluete"
Ciprian Dumitrescu



Pregătiri

6 fotografii premiate. 38 fotografii nominalizate. 244 înscrise.

Locul 1, Categoria "Pregătiri"
Adina Nedișan


Locul 2, Categoria "Pregătiri"
Antonio Socea


Locul 3, Categoria "Pregătiri"
Norbert Gubincsik


Locul 3, Categoria "Pregătiri"
FotoDumbrava


Locul 4, Categoria "Pregătiri"
Gabriel Radu


Locul 5, Categoria "Pregătiri"
Vision Photography By Geo Dolofan



Boudoir

6 fotografii premiate. 16 fotografii nominalizate. 93 înscrise.

Locul 1, Categoria "Boudoir"
FotoDumbrava


Locul 2, Categoria "Boudoir"
Tony Hampel


Locul 3, Categoria "Boudoir"
Vlad Pahontu


Locul 4, Categoria "Boudoir"
ID-Brothers


Locul 4, Categoria "Boudoir"
Florin Stefan


Locul 5, Categoria "Boudoir"
Casian Podarelu



Grup

5 fotografii premiate. 34 fotografii nominalizate. 180 înscrise.

Locul 1, Categoria "Grup"
Lupascu Photography


Locul 2, Categoria "Grup"
Tony Hampel


Locul 3, Categoria "Grup"
Alexandru Vaduva


Locul 4, Categoria "Grup"
Flavius Partan


Locul 5, Categoria "Grup"
victor duduca



Detalii

9 fotografii premiate. 44 fotografii nominalizate. 251 înscrise.

Locul 1, Categoria "Detalii"
Vlad Pahontu


Locul 1, Categoria "Detalii"
Matei Marian Mihai


Locul 2, Categoria "Detalii"
Nicu Ionescu


Locul 2, Categoria "Detalii"
2A Image Studio


Locul 2, Categoria "Detalii"
FotoDumbrava


Locul 3, Categoria "Detalii"
Lupascu Photography


Locul 3, Categoria "Detalii"
Gabriel Radu


Locul 4, Categoria "Detalii"
Poptelecan Ionut Photography


Locul 5, Categoria "Detalii"
Ionut Mircioaga



Cununie Religioasă

5 fotografii premiate. 29 fotografii nominalizate. 203 înscrise.

Locul 1, Categoria "Cununie Religioasă"
FotoDumbrava


Locul 2, Categoria "Cununie Religioasă"
Victor Darii


Locul 3, Categoria "Cununie Religioasă"
Marius Stoica


Locul 4, Categoria "Cununie Religioasă"
Adina Nedișan


Locul 5, Categoria "Cununie Religioasă"
Poptelecan Ionut Photography



Dansul Mirilor

6 fotografii premiate. 26 fotografii nominalizate. 183 înscrise.

Locul 1, Categoria "Dansul Mirilor"
Florin Stefan


Locul 2, Categoria "Dansul Mirilor"
Mihai Roman


Locul 2, Categoria "Dansul Mirilor"
Teoria Zambetului


Locul 3, Categoria "Dansul Mirilor"
Marius Bulzan - Event Photographer


Locul 4, Categoria "Dansul Mirilor"
Tudor Bolnavu


Locul 5, Categoria "Dansul Mirilor"
Alex Pasarelu



Petrecere

9 fotografii premiate. 36 fotografii nominalizate. 192 înscrise.

Locul 1, Categoria "Petrecere"
Lupascu Photography


Locul 2, Categoria "Petrecere"
Adrian FLUTURE


Locul 2, Categoria "Petrecere"
Cristian Photography


Locul 3, Categoria "Petrecere"
FotoDumbrava


Locul 4, Categoria "Petrecere"
Mihai Roman


Locul 4, Categoria "Petrecere"
23Art Studio


Locul 4, Categoria "Petrecere"
Alex Pasarelu


Locul 5, Categoria "Petrecere"
2A Image Studio


Locul 5, Categoria "Petrecere"
Vlad Solomon Photography



Creative Fine Art

7 fotografii premiate. 39 fotografii nominalizate. 143 înscrise.

Locul 1, Categoria "Creative Fine Art"
Alexandru Vaduva


Locul 2, Categoria "Creative Fine Art"
Vlad Solomon Photography


Locul 2, Categoria "Creative Fine Art"
FotoDumbrava


Locul 3, Categoria "Creative Fine Art"
Paul Budusan (Special Weddings Studio)


Locul 4, Categoria "Creative Fine Art"
Lupascu Photography


Locul 5, Categoria "Creative Fine Art"
Adriana & Dragos Pascal - Foto&Film


Locul 5, Categoria "Creative Fine Art"
Bogdan Chircan Photographer



Dronă

6 fotografii premiate. 34 fotografii nominalizate. 86 înscrise.

Locul 1, Categoria "Dronă"
Andrei ENEA


Locul 2, Categoria "Dronă"
Tudor Bolnavu


Locul 3, Categoria "Dronă"
Matei Marian Mihai


Locul 4, Categoria "Dronă"
Norbert Gubincsik


Locul 4, Categoria "Dronă"
Slagian Peiovici


Locul 5, Categoria "Dronă"
Vali Marian



Animăluțe

6 fotografii premiate. 25 fotografii nominalizate. 139 înscrise.

Locul 1, Categoria "Animăluțe"
Adriana & Dragos Pascal - Foto&Film


Locul 2, Categoria "Animăluțe"
Daniel Dreptate


Locul 3, Categoria "Animăluțe"
Andrei Dumitrescu


Locul 3, Categoria "Animăluțe"
Tudor Popa Photography


Locul 4, Categoria "Animăluțe"
2A Image Studio


Locul 5, Categoria "Animăluțe"
Nelutu Rosu



Bunici

7 fotografii premiate. 15 fotografii nominalizate. 146 înscrise.

Locul 1, Categoria "Bunici"
Nelutu Rosu


Locul 2, Categoria "Bunici"
Balog Zsolt


Locul 3, Categoria "Bunici"
Vali Matei


Locul 4, Categoria "Bunici"
Larisa Stanca Photography


Locul 4, Categoria "Bunici"
Alpar Lukacsi


Locul 5, Categoria "Bunici"
Luci-Foto


Locul 5, Categoria "Bunici"
FotoDumbrava



Copii

5 fotografii premiate. 28 fotografii nominalizate. 217 înscrise.

Locul 1, Categoria "Copii"
Adrian FLUTURE


Locul 2, Categoria "Copii"
Cezar Buliga - Fotografie Creativa


Locul 3, Categoria "Copii"
Alex Pasarelu


Locul 4, Categoria "Copii"
Florin Stefan


Locul 5, Categoria "Copii"
Alin Florin



Moment

6 fotografii premiate. 37 fotografii nominalizate. 221 înscrise.

Locul 1, Categoria "Moment"
Caragin Mircea - WestMedia


Locul 2, Categoria "Moment"
Sebastian Purice


Locul 3, Categoria "Moment"
Lupascu Photography


Locul 4, Categoria "Moment"
Paul Budusan (Special Weddings Studio)


Locul 4, Categoria "Moment"
FotoDumbrava


Locul 5, Categoria "Moment"
Flavius Partan



Emoții

6 fotografii premiate. 24 fotografii nominalizate. 197 înscrise.

Locul 1, Categoria "Emoții"
Anghel Brothers


Locul 2, Categoria "Emoții"
Gabriel Radu


Locul 3, Categoria "Emoții"
Florin Stefan


Locul 4, Categoria "Emoții"
Claudiu Murarasu


Locul 5, Categoria "Emoții"
FotoDumbrava


Locul 5, Categoria "Emoții"
Alpar Lukacsi



Before Wedding

5 fotografii premiate. 45 fotografii nominalizate. 213 înscrise.

Locul 1, Categoria "Before Wedding"
Lupascu Photography


Locul 2, Categoria "Before Wedding"
Sebastian Purice


Locul 3, Categoria "Before Wedding"
Vlad Pahontu


Locul 4, Categoria "Before Wedding"
Norbert Gubincsik


Locul 5, Categoria "Before Wedding"
Jadoris photography



Trash The Dress

5 fotografii premiate. 48 fotografii nominalizate. 229 înscrise.

Locul 1, Categoria "Trash The Dress"
Vision Photography By Geo Dolofan


Locul 2, Categoria "Trash The Dress"
Tudor Bolnavu


Locul 3, Categoria "Trash The Dress"
Georgian Malinetescu (Altfel Studio)


Locul 4, Categoria "Trash The Dress"
Teoria Zambetului


Locul 5, Categoria "Trash The Dress"
Norbert Gubincsik



Tatuaje

5 fotografii premiate. 14 fotografii nominalizate. 102 înscrise.

Locul 1, Categoria "Tatuaje"
Adriana & Dragos Pascal - Foto&Film


Locul 2, Categoria "Tatuaje"
FotoDumbrava


Locul 3, Categoria "Tatuaje"
Florin Stefan


Locul 4, Categoria "Tatuaje"
Bogdan Chircan Photographer


Locul 5, Categoria "Tatuaje"
2A Image Studio



Culori

5 fotografii premiate. 32 fotografii nominalizate. 177 înscrise.

Locul 1, Categoria "Culori"
Flavius Partan


Locul 2, Categoria "Culori"
Georgian Malinetescu (Altfel Studio)


Locul 3, Categoria "Culori"
FotoDumbrava


Locul 4, Categoria "Culori"
Bogdan Chircan Photographer


Locul 5, Categoria "Culori"
Florin Stefan



Botez

5 fotografii premiate. 27 fotografii nominalizate. 219 înscrise.

Locul 1, Categoria "Botez"
Laurentiu Nica


Locul 2, Categoria "Botez"
Anghel Brothers


Locul 3, Categoria "Botez"
Tudor Bolnavu


Locul 4, Categoria "Botez"
Refresh Art


Locul 5, Categoria "Botez"
Gia Photography



Bebeluși

5 fotografii premiate. 39 fotografii nominalizate. 165 înscrise.

Locul 1, Categoria "Bebeluși"
Lupascu Photography


Locul 2, Categoria "Bebeluși"
Lorena Oprea


Locul 3, Categoria "Bebeluși"
Florin Stefan


Locul 4, Categoria "Bebeluși"
Dermanschi Ana


Locul 5, Categoria "Bebeluși"
Ioana Herman



Maternitate

6 fotografii premiate. 35 fotografii nominalizate. 164 înscrise.

Locul 1, Categoria "Maternitate"
Silviu Popovici Photographer


Locul 1, Categoria "Maternitate"
Florin Stefan


Locul 2, Categoria "Maternitate"
Chiorean Mihai Photography


Locul 3, Categoria "Maternitate"
Catalina Andrei


Locul 4, Categoria "Maternitate"
Philip Alex


Locul 5, Categoria "Maternitate"
Lupascu Photography



Familie

6 fotografii premiate. 35 fotografii nominalizate. 201 înscrise.

Locul 1, Categoria "Familie"
Sebastian Purice


Locul 2, Categoria "Familie"
Antonio Socea


Locul 3, Categoria "Familie"
ID-Brothers


Locul 4, Categoria "Familie"
Vali Matei


Locul 4, Categoria "Familie"
Marius Godeanu Photography


Locul 5, Categoria "Familie"
Sorin Popa


Super tombola de Know How

Câștigătorii tombolei pentru cele mai apreciate workshop-uri și evenimente dedicate fotografiei de nuntă organizate în țară sunt următorii:


Mentoring online 1:1 Paul Budusan -> Sergiu Cotruta
Conferință 2021 shootLess (3 bilete) -> Goldut Sergiu, Dermanschi Ana, Andreea Chirila
Mentoring online 1:1 Dani Cotuna -> Agentia de Amintiri
Mentoring online 1:1 Tomi Tako -> Alex Darac
Mentoring online 1:1 Ciprian Dumitrescu -> Razvan Rotaru

Mentoring online 1:1 ID Brothers -> Alex Piele Photography
Mentoring online 1:1 Vali Matei -> NBPhotography
Workshop Vlad Pahontu -> Your Story
Mentoring online 1:1 Cromatica Photography -> Teoria Zambetului

Mentoring online 1:1 Feather Photography -> Ciprian Bot
Mentoring online 1:1 Tudor Bolnavu -> Ionut Cimpoes
Mentoring online 1:1 Olga Vuscan -> Film Event
Conferință 2021 Imagine Timisoara Festival -> Catalin Lazar

Mentoring online 1:1 Florin Stefan -> ArtaFilmarii
Mentoring online 1:1 Alex Lupascu -> Catalin Zestran
Conferință 2021 Photo Perfetto (3 bilete) -> Ionut Barbulescu, Richart Photography, Fotograf Tavi Herea
Workshop Claudiu Vereș -> Corbu Iulian
Workshop online Ovidiu Leșan -> Alex Vilceanu

Membrii juriului

Vinci Wang
China
Vezi mai multe
Matteo Carta
Italia
Vezi mai multe
Moana Wu
China
Vezi mai multe
Jorge Mercado
Mexic
Vezi mai multe
Erika Jensen-Mann (Two Mann Studios)
Canada
Vezi mai multe
Leonard Walpot
Olanda
Vezi mai multe
Marco Crea
Italia
Vezi mai multe
Massimiliano Magliacca
Italia
Vezi mai multe
Hendra Lesmana
Indonezia
Vezi mai multe
Valter Antunes
Portugalia
Vezi mai multe
Lea Torrieri
Franta
Vezi mai multe
Cafa Liu
Canada
Vezi mai multe
Steven Herrschaft
Germania
Vezi mai multe
William Lambelet
Franta
Vezi mai multe
Dennis Berti
Mexic
Vezi mai multe
Nisha Ravji
Noua Zeelanda
Vezi mai multe
David Hofman
Brazilia
Vezi mai multe
Arjan Van Der Plaat
Olanda
Vezi mai multe
Miguel Ponte
Portugalia
Vezi mai multe
Roy Yeh & Will Tee (SW Photo Studio)
Taiwan
Vezi mai multe
Ufuk Sarisen
Turcia
Vezi mai multe
Matt Penberthy
UK
Vezi mai multe
Pete Farrell
UK
Vezi mai multe
John Palacio
Columbia
Vezi mai multe
Sara Sganga
Italia
Vezi mai multe
Richard Howman
UK
Vezi mai multe
Andreu Doz
Spania
Vezi mai multe
Alison Bounce
Franta
Vezi mai multe
Elena Haralabaki
Grecia
Vezi mai multe
Donatella Barbera & Damiano Salvadori
Italia
Vezi mai multe
Galina Nabatnikova
Rusia
Vezi mai multe
Wilder Córdova
Bolivia
Vezi mai multe
Matei Horvath
USA
Vezi mai multe
Emin Kuliyev
USA
Vezi mai multe
Julia Frantova
Rusia
Vezi mai multe
Vinicius Fadul
Brazilia
Vezi mai multe
Esteban Gil
USA
Vezi mai multe
Fabio Mirulla
Italia
Vezi mai multe
Kemran Shiraliev
Rusia
Vezi mai multe

Comisia de nominalizare

Bogdan Chircan
Vezi mai multe
Flavius Partan
Vezi mai multe
Adrian Moscaliuc
Vezi mai multe
Marius Marcoci
Vezi mai multe
Norbert Gubincsik
Vezi mai multe
Tudor Bolnavu
Vezi mai multe
Alexander Lupascu
Vezi mai multe
Dragos Gheorghe (Feather Photography)
Vezi mai multe
Claudiu Veres
Vezi mai multe
Vlad Solomon
Vezi mai multe
Paul Budusan
Vezi mai multe
Marius Tudor
Vezi mai multe
Ciprian Biclineru
Vezi mai multe
Irina Groza & Robert Trica
Vezi mai multe
Laurentiu Nica
Vezi mai multe
Casian Podărelu
Vezi mai multe
Sebastian Purice
Vezi mai multe
Adina și Andrei (Jadoris Photography)
Vezi mai multe
Ionut Poptelecan
Vezi mai multe
Paulian Prăjitură (Adora Studio)
Vezi mai multe
Andrei Branea
Vezi mai multe
Dorin Catrinescu
Vezi mai multe
Alin Pirvu
Vezi mai multe
Cătălin Anghel
Vezi mai multe
Zoli și Afina Jambor
Vezi mai multe
Adina Dumitrescu
Vezi mai multe
Tony Hampel
Vezi mai multe
Marius Stoica
Vezi mai multe
Silviu Popovici
Vezi mai multe
Ciprian Dumitrescu
Vezi mai multe
Tomi Tako
Vezi mai multe
Adrian Fluture
Vezi mai multe
Ionut Diaconescu
Vezi mai multe
Vlad Pahontu
Vezi mai multe
Julius Paul
Vezi mai multe
Constantin Antochi
Vezi mai multe
Theo Manusaride
Vezi mai multe
Marius Stoian
Vezi mai multe


Premii din partea sponsorilor

Albume Foto HD oferă participantilor, prin tragere la sorti, urmatoarele premii:


Pachetul 1

Album Foto 30x30 (20 colaje)
Album Foto 25x25 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Carcasa Stick
Carcasa Stick
Cutie Album Foto 30x30

In valoare de 700 lei


Pachetul 2

Album Foto 30x30 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Carcasa Stick
Carcasa Stick

In valoare de 660 lei


Pachetul 3

Album Foto 30x30 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 12x12 (20 colaje)
Album Foto 12x12 (20 colaje)
Carcasa Stick
Carcasa Stick

In valoare de 530 lei


5 x Pachetul 4

Album Foto 25x25 (15 colaje)
CUTIE Album
In valoare de 5 x 180 lei







Red Albums oferă participantilor, prin tragere la sorti, urmatoarele premii:

10 pachete x Album 30x60 + Tablou canvas









Printre premiile concursului se enumera si o Caricatură de Studio pentru Fotograful respectiv Videograful anului, realizată in medium digital, de catre artistul grafician Valentin Chibrit

Valentin s-a situat in topul primilor 10 caricaturisti ai lumii, in anul 2019, pozitie castigata la conventia de caricatura ISCA organizata in Memphis, SUA, cea mai cunoscută si prestigioasa asociatie de caricatura la nivel mondial. In cadrul aceluiasi eveniment a fost invitat in calitate de Guest of Honor, pentru a prezenta artistilor prezenti tehnica lui digitală, fiind primul artist roman invitat cu acest statut.

Alături de sotia sa, Ruxi Chibrit, au pus bazele unui Studio de Caricatură la Bucuresti (Caricatours) cu intenția de a promova un standard de calitate (valoare artistica) chiar si intr-un domeniu care aparent nu are reguli.

Castigatorii vor primi si un making-of tip time-lapse al lucrării pentru a vedea pasii intermediari. In plus, lucrarea va fi imprimată pe hartie foto mata sau canvas la un plotter Epson P9000 cu 11 culori care reda aprox 98% din gama Pantone. Dimensiunea va fi 40x50 cm.








Atelierul de Caramele - bunătăți pentru fotografi oferă unui participant norocos, prin tragere la sorți un:

Voucher valoric în valoare de 500 lei

Voucherul nu este transmisibil, nu se poate folosi la produsele aflate deja în promoție iar termenul de valabilitate este de 4 luni de la data primirii premiului.


Parteneri Media

WedMe.ro - Revista online de inspiratie pentru mirese
F64.ro
Photosetup.ro
DeMamici.ro
e-Femeia.ro
RomaniaPozitiva.ro