Concursul anual 2020

a 8-a ediţie a concursului naţional
de fotografie şi videografie
de nuntă din România
Înscriere
13 oct - 10 noi
Nominalizare
12 noi - 28 noi
Jurizare
dec 2020
Rezultate
26 ian 2021
Videograful anului 2020
145.64 puncte
Locul 2
129.14 puncte
Locul 3
69.3 puncte

Cel mai bun cameraman

5 videoclipuri premiate. 26 videoclipuri nominalizate. 91 înscrise.

Locul 1, Categoria "Cel mai bun cameraman"
Vutcariov
Vutcariov


Locul 2, Categoria "Cel mai bun cameraman"
PadureFilms
PadureFilms


Locul 3, Categoria "Cel mai bun cameraman"
Ionut Petrescu
Ionut Petrescu


Locul 4, Categoria "Cel mai bun cameraman"
ThirstyForFrame
ThirstyForFrame


Locul 5, Categoria "Cel mai bun cameraman"
Florin Marza
Florin Marza



Cel mai bun editor

6 videoclipuri premiate. 31 videoclipuri nominalizate. 69 înscrise.

Locul 1, Categoria "Cel mai bun editor"
RCM Production
RCM Production


Locul 2, Categoria "Cel mai bun editor"
Damian Films | MEMORIES IN MOTION
Damian Films | MEMORIES IN MOTION


Locul 3, Categoria "Cel mai bun editor"
ThirstyForFrame
ThirstyForFrame


Locul 3, Categoria "Cel mai bun editor"
Ionut Petrescu
Ionut Petrescu


Locul 4, Categoria "Cel mai bun editor"
Flavius Medan
Flavius Medan


Locul 5, Categoria "Cel mai bun editor"
Florin Marza
Florin Marza



Cel mai bun colorist

7 videoclipuri premiate. 26 videoclipuri nominalizate. 55 înscrise.

Locul 1, Categoria "Cel mai bun colorist"
ID-Brothers
ID-Brothers


Locul 2, Categoria "Cel mai bun colorist"
LimoFilms
LimoFilms


Locul 3, Categoria "Cel mai bun colorist"
Eusebiu Badea
Eusebiu Badea


Locul 4, Categoria "Cel mai bun colorist"
Adrian Ungureanu
Adrian Ungureanu


Locul 5, Categoria "Cel mai bun colorist"
Florin Marza
Florin Marza


Locul 5, Categoria "Cel mai bun colorist"
Ionut Petrescu
Ionut Petrescu


Locul 5, Categoria "Cel mai bun colorist"
ThirstyForFrame
ThirstyForFrame



Teaser

5 videoclipuri premiate. 19 videoclipuri nominalizate. 71 înscrise.

Locul 1, Categoria "Teaser"
Damian Films | MEMORIES IN MOTION
Damian Films | MEMORIES IN MOTION


Locul 2, Categoria "Teaser"
Ionut Petrescu
Ionut Petrescu


Locul 3, Categoria "Teaser"
Darius Cornean
Darius Cornean


Locul 4, Categoria "Teaser"
S.C Dermanschi Dream Studio S.R.L
S.C Dermanschi Dream Studio S.R.L


Locul 5, Categoria "Teaser"
Adrian Ungureanu
Adrian Ungureanu



Highlights

5 videoclipuri premiate. 34 videoclipuri nominalizate. 93 înscrise.

Locul 1, Categoria "Highlights"
CSART FILM
CSART FILM


Locul 2, Categoria "Highlights"
Florin Marza
Florin Marza


Locul 3, Categoria "Highlights"
ThirstyForFrame
ThirstyForFrame


Locul 4, Categoria "Highlights"
Adrian Ungureanu
Adrian Ungureanu


Locul 5, Categoria "Highlights"
Ionut Petrescu
Ionut Petrescu



Prewedding

6 videoclipuri premiate. 22 videoclipuri nominalizate. 49 înscrise.

Locul 1, Categoria "Prewedding"
Vutcariov
Vutcariov


Locul 2, Categoria "Prewedding"
Norbert Gubincsik
Norbert Gubincsik


Locul 3, Categoria "Prewedding"
PadureFilms
PadureFilms


Locul 4, Categoria "Prewedding"
Marius Films
Marius Films


Locul 5, Categoria "Prewedding"
Osi Szebeni
Osi Szebeni


Locul 5, Categoria "Prewedding"
Nicolas Railovsky
Nicolas Railovsky



After Wedding

5 videoclipuri premiate. 20 videoclipuri nominalizate. 48 înscrise.

Locul 1, Categoria "After Wedding"
Vutcariov
Vutcariov


Locul 2, Categoria "After Wedding"
Osi Szebeni
Osi Szebeni


Locul 3, Categoria "After Wedding"
Ionut Petrescu
Ionut Petrescu


Locul 4, Categoria "After Wedding"
Darius Cornean
Darius Cornean


Locul 5, Categoria "After Wedding"
Norbert Gubincsik
Norbert Gubincsik



Botez

5 videoclipuri premiate. 28 videoclipuri nominalizate. 69 înscrise.

Locul 1, Categoria "Botez"
Marius Films
Marius Films


Locul 2, Categoria "Botez"
Ionut Petrescu
Ionut Petrescu


Locul 3, Categoria "Botez"
AXINTE FILMS
AXINTE FILMS


Locul 4, Categoria "Botez"
Ștefan Cojocariu | films
Ștefan Cojocariu | films


Locul 5, Categoria "Botez"
Robert Obernauer
Robert Obernauer


Super tombola de Know How

Câștigătorii tombolei pentru cele mai apreciate workshop-uri și evenimente dedicate fotografiei de nuntă organizate în țară sunt următorii:


Mentoring online 1:1 Stefan Mirea -> MG Photography
Mentoring online 1:1 Despa Films -> Marius Films
Workshop Cristi Coman -> Daniel Dreptate
Workshop Damian Films -> Sorin & Patricia
Workshop Adrian Barda -> Dany Studio
Workshop Vutcariov -> MON Films
Workshop Eduard Carp -> Trocin Florin

Membrii juriului

Sergei Checha
Belarus
Vezi mai multe
Fabio Stanzione
Italia
Vezi mai multe
Marcin Zakrzewski (ProStudio)
Polonia
Vezi mai multe
Yulia Vopilova & Nikita Zasypkin
Rusia
Vezi mai multe
Elton Sabatino
Brazilia
Vezi mai multe
Rheikann H. Ceras
USA
Vezi mai multe
Vito D'Agostino
Italia
Vezi mai multe
Santi Veiga
Spania
Vezi mai multe
Evgheni Holywood
Rusia
Vezi mai multe
Martin Kacvinský
Cehia
Vezi mai multe
Yurii Yarets
Ucraina
Vezi mai multe
Juergen Holcik
Austria
Vezi mai multe
Kostas Petsas (Cinema of Poetry)
Grecia
Vezi mai multe
Anthony Venitis
Grecia
Vezi mai multe
Giulio Cantarella
Italia
Vezi mai multe
Daniele Donati
Italia
Vezi mai multe
Julia Swell
Franta
Vezi mai multe
Pedro Pinto (Reticências Produções)
Portugalia
Vezi mai multe
Tomas Cristobal
Spania
Vezi mai multe
Claudia & Marco (Luno Films)
Italia
Vezi mai multe
Arina Balerina
USA
Vezi mai multe
Michelle Ellis
Costa Rica
Vezi mai multe

Comisia de nominalizare

Mihai Nae
Vezi mai multe
Igor Catrinescu
Vezi mai multe
Florin Rosu
Vezi mai multe
Mitel Corici & Andrei Ursu
Vezi mai multe
Adrian Nitu
Vezi mai multe
Tudor Lazar
Vezi mai multe
Flavius Medan
Vezi mai multe
Bogdan Damian
Vezi mai multe
Marius Soroceanu
Vezi mai multe
Lucian Doban
Vezi mai multe
Raluca și Florin (RotundPerfect)
Vezi mai multe
Florin Marza
Vezi mai multe
Marius Zaharia
Vezi mai multe
Cătălin Călinescu (CSART FILM)
Vezi mai multe
Adrian Barda
Vezi mai multe
Dan Pop
Vezi mai multe
Alex Militaru
Vezi mai multe
Andrei Pantea
Vezi mai multe
Claudiu Vlas
Vezi mai multe
Eduard Carp
Vezi mai multe
Dragos Badicu
Vezi mai multe
Gabriel Dicu
Vezi mai multe
Iulian Tuia
Vezi mai multe
Radu Baran
Vezi mai multe
Cristi Coman
Vezi mai multe
Adrian Ungureanu
Vezi mai multe
Razvan Cosma
Vezi mai multe
Osi Szebeni
Vezi mai multe
Kalmar Gyula
Vezi mai multe
Andrei Razlog
Vezi mai multe
Pavel Macovei
Vezi mai multe
Ștefan Mirea
Vezi mai multe
Ionut Petrescu
Vezi mai multe
Darius Cornean
Vezi mai multe
Adrian Anghel
Vezi mai multe
Radu Bejan
Vezi mai multe


Premii din partea sponsorilor

Albume Foto HD oferă participantilor, prin tragere la sorti, urmatoarele premii:


Pachetul 1

Album Foto 30x30 (20 colaje)
Album Foto 25x25 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Carcasa Stick
Carcasa Stick
Cutie Album Foto 30x30

In valoare de 700 lei


Pachetul 2

Album Foto 30x30 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Carcasa Stick
Carcasa Stick

In valoare de 660 lei


Pachetul 3

Album Foto 30x30 (20 colaje)
Album Foto 20x20 (20 colaje)
Album Foto 12x12 (20 colaje)
Album Foto 12x12 (20 colaje)
Carcasa Stick
Carcasa Stick

In valoare de 530 lei


5 x Pachetul 4

Album Foto 25x25 (15 colaje)
CUTIE Album
In valoare de 5 x 180 lei







Red Albums oferă participantilor, prin tragere la sorti, urmatoarele premii:

10 pachete x Album 30x60 + Tablou canvas









Printre premiile concursului se enumera si o Caricatură de Studio pentru Fotograful respectiv Videograful anului, realizată in medium digital, de catre artistul grafician Valentin Chibrit

Valentin s-a situat in topul primilor 10 caricaturisti ai lumii, in anul 2019, pozitie castigata la conventia de caricatura ISCA organizata in Memphis, SUA, cea mai cunoscută si prestigioasa asociatie de caricatura la nivel mondial. In cadrul aceluiasi eveniment a fost invitat in calitate de Guest of Honor, pentru a prezenta artistilor prezenti tehnica lui digitală, fiind primul artist roman invitat cu acest statut.

Alături de sotia sa, Ruxi Chibrit, au pus bazele unui Studio de Caricatură la Bucuresti (Caricatours) cu intenția de a promova un standard de calitate (valoare artistica) chiar si intr-un domeniu care aparent nu are reguli.

Castigatorii vor primi si un making-of tip time-lapse al lucrării pentru a vedea pasii intermediari. In plus, lucrarea va fi imprimată pe hartie foto mata sau canvas la un plotter Epson P9000 cu 11 culori care reda aprox 98% din gama Pantone. Dimensiunea va fi 40x50 cm.








Atelierul de Caramele - bunătăți pentru fotografi oferă unui participant norocos, prin tragere la sorți un:

Voucher valoric în valoare de 500 lei

Voucherul nu este transmisibil, nu se poate folosi la produsele aflate deja în promoție iar termenul de valabilitate este de 4 luni de la data primirii premiului.


Parteneri Media

WedMe.ro - Revista online de inspiratie pentru mirese
F64.ro
Photosetup.ro
DeMamici.ro
e-Femeia.ro
RomaniaPozitiva.ro