Concursul anual 2021

a 9-a ediţie a concursului naţional
de fotografie şi videografie
de nuntă din România
Înscriere
3 noi - 30 noi
Nominalizare
2 dec - 23 dec
Jurizare
4 ian - 31 ian
Rezultate
mar 2022
Fotograful anului 2021
318.48 puncte
Locul 2
157.57 puncte
Locul 3
126.86 puncte

Miri

5 fotografii premiate. 74 fotografii nominalizate. 298 înscrise.

Locul 1, Categoria "Miri"
Paul Budusan (Special Weddings Studio)


Locul 2, Categoria "Miri"
FotoStoian


Locul 3, Categoria "Miri"
Lupascu Photography


Locul 4, Categoria "Miri"
G-vision Pictures


Locul 5, Categoria "Miri"
Tony Hampel



Portret

7 fotografii premiate. 63 fotografii nominalizate. 253 înscrise.

Locul 1, Categoria "Portret"
Adrian FLUTURE


Locul 2, Categoria "Portret"
Tomi Tako


Locul 3, Categoria "Portret"
Victor Leontescu


Locul 3, Categoria "Portret"
Bogdan Chircan Photographer


Locul 4, Categoria "Portret"
Kamour Studio


Locul 5, Categoria "Portret"
Casian Podarelu


Locul 5, Categoria "Portret"
Mihai Roman



Siluete

5 fotografii premiate. 73 fotografii nominalizate. 229 înscrise.

Locul 1, Categoria "Siluete"
Photo by Alin Pirvu


Locul 2, Categoria "Siluete"
Bogdan Chircan Photographer


Locul 3, Categoria "Siluete"
Norbert Gubincsik


Locul 4, Categoria "Siluete"
Sorin Birsan Photography


Locul 5, Categoria "Siluete"
Alex Morosanu`



Pregătiri

5 fotografii premiate. 47 fotografii nominalizate. 235 înscrise.

Locul 1, Categoria "Pregătiri"
Sebastian Purice


Locul 2, Categoria "Pregătiri"
FotoDumbrava


Locul 3, Categoria "Pregătiri"
Mihai Roman


Locul 4, Categoria "Pregătiri"
FotoStoian


Locul 5, Categoria "Pregătiri"
Adrian FLUTURE



Boudoir

5 fotografii premiate. 16 fotografii nominalizate. 71 înscrise.

Locul 1, Categoria "Boudoir"
FotoDumbrava


Locul 2, Categoria "Boudoir"
Constantin Plugari


Locul 3, Categoria "Boudoir"
Dermanschi Ana


Locul 4, Categoria "Boudoir"
Oana Curelaru Photography


Locul 5, Categoria "Boudoir"
ID-Brothers



Grup

5 fotografii premiate. 32 fotografii nominalizate. 161 înscrise.

Locul 1, Categoria "Grup"
Florin Stefan


Locul 2, Categoria "Grup"
Alpar Lukacsi


Locul 3, Categoria "Grup"
Sebastian Purice


Locul 4, Categoria "Grup"
FotoDumbrava


Locul 5, Categoria "Grup"
Irina Dascalu



Detalii

6 fotografii premiate. 52 fotografii nominalizate. 227 înscrise.

Locul 1, Categoria "Detalii"
Adriana & Dragos Pascal - Foto&Film


Locul 2, Categoria "Detalii"
FotoDumbrava


Locul 3, Categoria "Detalii"
Lupascu Photography


Locul 4, Categoria "Detalii"
Codux Photography


Locul 4, Categoria "Detalii"
Gabriel Rose Lens


Locul 5, Categoria "Detalii"
Vlad Baban



Cununie Religioasă

6 fotografii premiate. 34 fotografii nominalizate. 206 înscrise.

Locul 1, Categoria "Cununie Religioasă"
Vali Marian


Locul 2, Categoria "Cununie Religioasă"
Alpar Lukacsi


Locul 3, Categoria "Cununie Religioasă"
Antonio Socea


Locul 4, Categoria "Cununie Religioasă"
Florin Irimia


Locul 5, Categoria "Cununie Religioasă"
Dermanschi Ana


Locul 5, Categoria "Cununie Religioasă"
Sebastian Purice



Dansul Mirilor

5 fotografii premiate. 37 fotografii nominalizate. 164 înscrise.

Locul 1, Categoria "Dansul Mirilor"
Luci-Foto


Locul 2, Categoria "Dansul Mirilor"
Hunyadi Laszlo


Locul 3, Categoria "Dansul Mirilor"
Adrian FLUTURE


Locul 4, Categoria "Dansul Mirilor"
Gabriel Radu


Locul 5, Categoria "Dansul Mirilor"
Balog Zsolt Photographer



Petrecere

5 fotografii premiate. 43 fotografii nominalizate. 185 înscrise.

Locul 1, Categoria "Petrecere"
FotoDumbrava


Locul 2, Categoria "Petrecere"
Alexandru Nedelea


Locul 3, Categoria "Petrecere"
Marius Stoica


Locul 4, Categoria "Petrecere"
Silviu Popovici Photographer


Locul 5, Categoria "Petrecere"
FotoStoian



Creative Fine Art

5 fotografii premiate. 46 fotografii nominalizate. 155 înscrise.

Locul 1, Categoria "Creative Fine Art"
FotoDumbrava


Locul 2, Categoria "Creative Fine Art"
Bogdan Chircan Photographer


Locul 3, Categoria "Creative Fine Art"
Mosaique Studio


Locul 4, Categoria "Creative Fine Art"
Norbert Gubincsik


Locul 5, Categoria "Creative Fine Art"
Adriana & Dragos Pascal - Foto&Film



Dronă

7 fotografii premiate. 37 fotografii nominalizate. 73 înscrise.

Locul 1, Categoria "Dronă"
Vlad Pahontu


Locul 2, Categoria "Dronă"
Triff Studio


Locul 3, Categoria "Dronă"
Norbert Gubincsik


Locul 3, Categoria "Dronă"
Marius Boatca


Locul 4, Categoria "Dronă"
Refresh Art


Locul 4, Categoria "Dronă"
Vali Marian


Locul 5, Categoria "Dronă"
Pletea Fotograf



Animăluțe

5 fotografii premiate. 34 fotografii nominalizate. 132 înscrise.

Locul 1, Categoria "Animăluțe"
Mihai Roman


Locul 2, Categoria "Animăluțe"
2A Image Studio


Locul 3, Categoria "Animăluțe"
Theo Manusaride


Locul 4, Categoria "Animăluțe"
FotoDumbrava


Locul 5, Categoria "Animăluțe"
Alpar Lukacsi



Bunici

5 fotografii premiate. 25 fotografii nominalizate. 140 înscrise.

Locul 1, Categoria "Bunici"
FotoDumbrava


Locul 2, Categoria "Bunici"
Bogdan Chircan Photographer


Locul 3, Categoria "Bunici"
Theo Manusaride


Locul 4, Categoria "Bunici"
FotoStoian


Locul 5, Categoria "Bunici"
Laurentiu Nica



Copii

5 fotografii premiate. 51 fotografii nominalizate. 210 înscrise.

Locul 1, Categoria "Copii"
Adrian FLUTURE


Locul 2, Categoria "Copii"
Zagrean Viorel Photographer


Locul 3, Categoria "Copii"
Adriana & Dragos Pascal - Foto&Film


Locul 4, Categoria "Copii"
Claudiu Murarasu


Locul 5, Categoria "Copii"
Sebastian Purice



Moment

5 fotografii premiate. 39 fotografii nominalizate. 205 înscrise.

Locul 1, Categoria "Moment"
Marian Toma


Locul 2, Categoria "Moment"
2A Image Studio


Locul 3, Categoria "Moment"
Adrian FLUTURE


Locul 4, Categoria "Moment"
Norbert Gubincsik


Locul 5, Categoria "Moment"
Robert Blaj Photography



Emoții

6 fotografii premiate. 30 fotografii nominalizate. 190 înscrise.

Locul 1, Categoria "Emoții"
Alex Florin Wedding Photographer


Locul 2, Categoria "Emoții"
Mario Silaghi


Locul 3, Categoria "Emoții"
Theo Manusaride


Locul 4, Categoria "Emoții"
FotoDumbrava


Locul 5, Categoria "Emoții"
Antonio Socea


Locul 5, Categoria "Emoții"
Alin Florin



Before Wedding

5 fotografii premiate. 58 fotografii nominalizate. 163 înscrise.

Locul 1, Categoria "Before Wedding"
Poptelecan Ionut Photography


Locul 2, Categoria "Before Wedding"
Lupascu Photography


Locul 3, Categoria "Before Wedding"
Marian Toma


Locul 4, Categoria "Before Wedding"
Alpar Lukacsi


Locul 5, Categoria "Before Wedding"
Silviu Popovici Photographer



Trash The Dress

5 fotografii premiate. 68 fotografii nominalizate. 221 înscrise.

Locul 1, Categoria "Trash The Dress"
FotoDumbrava


Locul 2, Categoria "Trash The Dress"
Adrian FLUTURE


Locul 3, Categoria "Trash The Dress"
Adrian Scintei


Locul 4, Categoria "Trash The Dress"
Cristalstudio


Locul 5, Categoria "Trash The Dress"
Bogdan Pacuraru



Tatuaje

5 fotografii premiate. 21 fotografii nominalizate. 102 înscrise.

Locul 1, Categoria "Tatuaje"
Sebastian Purice


Locul 2, Categoria "Tatuaje"
Alin Florin


Locul 3, Categoria "Tatuaje"
Casian Podarelu


Locul 4, Categoria "Tatuaje"
Bogdan Chircan Photographer


Locul 5, Categoria "Tatuaje"
FotoStoian



Culori

5 fotografii premiate. 45 fotografii nominalizate. 152 înscrise.

Locul 1, Categoria "Culori"
Catalin Zestran


Locul 2, Categoria "Culori"
Triff Studio


Locul 3, Categoria "Culori"
FotoDumbrava


Locul 4, Categoria "Culori"
Lupascu Photography


Locul 5, Categoria "Culori"
Adriana & Dragos Pascal - Foto&Film



Botez

6 fotografii premiate. 36 fotografii nominalizate. 181 înscrise.

Locul 1, Categoria "Botez"
Calin Curticapian


Locul 2, Categoria "Botez"
Gabriel Radu


Locul 3, Categoria "Botez"
Georgian Malinetescu (Altfel Studio)


Locul 4, Categoria "Botez"
Marius Stoica


Locul 5, Categoria "Botez"
Tony Hampel


Locul 5, Categoria "Botez"
Adrian Scintei



Bebeluși

5 fotografii premiate. 26 fotografii nominalizate. 107 înscrise.

Locul 1, Categoria "Bebeluși"
Dermanschi Ana


Locul 2, Categoria "Bebeluși"
Genovia Tina


Locul 3, Categoria "Bebeluși"
FotoStoian


Locul 4, Categoria "Bebeluși"
Andrea Vurdea photo art


Locul 5, Categoria "Bebeluși"
Florin Stefan



Maternitate

5 fotografii premiate. 37 fotografii nominalizate. 133 înscrise.

Locul 1, Categoria "Maternitate"
Lorena Oprea


Locul 2, Categoria "Maternitate"
TwoMen


Locul 3, Categoria "Maternitate"
Florin Stefan


Locul 4, Categoria "Maternitate"
Gabriel Rose Lens


Locul 5, Categoria "Maternitate"
Gia Photography



Familie

5 fotografii premiate. 40 fotografii nominalizate. 153 înscrise.

Locul 1, Categoria "Familie"
Theo Manusaride


Locul 2, Categoria "Familie"
Radu Dumitrescu Wedding Photographer


Locul 3, Categoria "Familie"
Constantin Plugari


Locul 4, Categoria "Familie"
Nicu Ionescu


Locul 5, Categoria "Familie"
Vali Matei


Super tombola de Know How

Câștigătorii tombolei pentru cele mai apreciate workshop-uri și evenimente dedicate fotografiei de nuntă organizate în țară sunt următorii:


Mentoring online 1:1 Mihai Zaharia -> Scrob Carmen Maria
Mentoring online 1:1 Theo Manusaride -> Daniel Padure
Mentoring online 1:1 Ciprian Dumitrescu -> Poputa Paul
Mentoring online 1:1 Norbert Gubincsik -> Beatrice Boghian (Wishes of Light)
Mentoring online 1:1 Laurentiu Nica -> Dinica Robert

Mentoring online 1:1 Alpar Lukacsi -> Adriana & Dragos Pascal
Mentoring online 1:1 Ionut Poptelecan -> Bogdan Mihaileanu
Mentoring online 1:1 Bogdan Chircan -> Onofrei Claudiu
Mentoring online 1:1 Vlad Solomon -> Marius Sime

Mentoring online 1:1 (1-2 ore) Vlad Lodoaba -> Micu Daniel
Mentoring online 1:1 Paul Budusan -> Norbert Gubincsik
Mentoring online 1:1 (2 ore) Cromatica Photography -> Philip Alex
Mentoring online 1:1 Alex Pasarelu -> Marian Dima Foto

Mentoring online 1:1 Tudor Bolnavu -> Nicu Glogogeanu Fotograf
Symbiosis Workshop 2022 -> Gicu Casian Photography
Mentoring online 1:1 (2 ore) Olga Vuscan -> Vladut Dumitrache (ZoomPhotography)
Workshop 2022 Claudiu Veres -> Julius Paul
Workshop online Vlad Pahontu -> Smerea Catalina (Lina Photo)

Mentoring online 1:1 Florin Stefan -> Alpar Lukacsi
Photo Perfetto 2022 3 invitatii -> Lazar Alin, Andrea Vurdea si Erik Bagy
Workshop 1:1 la o nunta reala Mihai Roman -> Sabin Neacsa (TwoMen)
Workshop 2022 Adrian Fluture -> Stefan Mircea
Mentoring online 1:1 Lupascu Photography -> Dinica Robert
Workshop Ovidiu Lesan -> Tudor Bolnavu
Mentoring online 1:1 ID-Brothers -> Alexandru Firu


Premii sponsori

Voucher valoric in valoare de 500 de lei Atelierul de caramele -> Alexandru Firu

Membrii juriului

Miguel Ponte
Portugalia
Vezi mai multe
Valter Antunes
Portugalia
Vezi mai multe
Arjan Van Der Plaat
Olanda
Vezi mai multe
Miguel Bolaños
Spania
Vezi mai multe
András Rabloczky
Ungaria
Vezi mai multe
Roy Yeh & Will Tee (SW Photo Studio)
Taiwan
Vezi mai multe
Dennis Berti
Mexic
Vezi mai multe
Matei Horvath
USA
Vezi mai multe
Gaëlle Le Berre
Australia
Vezi mai multe
Wilder Córdova
Bolivia
Vezi mai multe
Shari + Mike
Canada
Vezi mai multe
Massimiliano Magliacca
Italia
Vezi mai multe
Elena Haralabaki
Grecia
Vezi mai multe
Andreu Doz
Spania
Vezi mai multe
David Hofman
Brazilia
Vezi mai multe
John Palacio
Columbia
Vezi mai multe
Hendra Lesmana
Indonezia
Vezi mai multe
Vinicius Fadul
Brazilia
Vezi mai multe
Steven Herrschaft
Germania
Vezi mai multe
Leonard Walpot
Olanda
Vezi mai multe
Steph & Maurice - Two Blushing Pilgrims
Australia
Vezi mai multe
Alison Bounce
Franta
Vezi mai multe
Matteo Carta
Italia
Vezi mai multe
Matthew Sowa
USA
Vezi mai multe
Esteban Gil
USA
Vezi mai multe
Dan Morris
UK
Vezi mai multe
Tünde Koncsol
Ungaria
Vezi mai multe
Marco Crea
Italia
Vezi mai multe
Ivelin Iliev
Bulgaria
Vezi mai multe
Donatas Ufo
Lituania
Vezi mai multe
Viviana Calaón Moscova
Ecuador
Vezi mai multe
Jorge Mercado
Mexic
Vezi mai multe
Moana Wu
China
Vezi mai multe
Donatella Barbera & Damiano Salvadori
Italia
Vezi mai multe
Karin Lundin
Suedia
Vezi mai multe
Emin Kuliyev
USA
Vezi mai multe
Pete Farrell
UK
Vezi mai multe
Sam & Ekta
India
Vezi mai multe
Fabio Mirulla
Italia
Vezi mai multe
Iñaki Lungarán
Spania
Vezi mai multe
Lucy Schultz
USA
Vezi mai multe
Galina Nabatnikova
Rusia
Vezi mai multe
Ufuk Sarisen
Turcia
Vezi mai multe
Kemran Shiraliev
Rusia
Vezi mai multe

Comisia de nominalizare

Adina Dumitrescu
Vezi mai multe
Dorin Catrinescu
Vezi mai multe
Alpár Lukácsi
Vezi mai multe
Bogdan Chircan
Vezi mai multe
Adrian Fluture
Vezi mai multe
Tony Hampel
Vezi mai multe
Cătălin Anghel
Vezi mai multe
Laurentiu Nica
Vezi mai multe
Tomi Tako
Vezi mai multe
Norbert Gubincsik
Vezi mai multe
Claudiu Ștefan
Vezi mai multe
Ana și Daniel Dumbravă
Vezi mai multe
Flavius Partan
Vezi mai multe
Marius Stoica
Vezi mai multe
Vali Matei
Vezi mai multe
Marius Tudor
Vezi mai multe
Tudor Bolnavu
Vezi mai multe
Adrian Moscaliuc
Vezi mai multe
Alin Pirvu
Vezi mai multe
Adina și Andrei Vulpe
Vezi mai multe
Marius Stoian
Vezi mai multe
Ciprian Dumitrescu
Vezi mai multe
Ionuț Chira
Vezi mai multe
Alexander Lupascu
Vezi mai multe
Vlad Pahontu
Vezi mai multe
Zoltan Jambor
Vezi mai multe
Constantin Antochi
Vezi mai multe
Vlad Lodoaba
Vezi mai multe
Theo Manusaride
Vezi mai multe
Ionut Poptelecan
Vezi mai multe
Marius Marcoci
Vezi mai multe
Dragoș Gheorghe
Vezi mai multe
Vlad Solomon
Vezi mai multe
Sebastian Purice
Vezi mai multe
Ciprian Biclineru
Vezi mai multe
Paulian Prăjitură
Vezi mai multe


Premii din partea sponsorilor



Narrative Select este un smart tech tool, care te va ajuta să selectezi mai rapid fotografiile pentru edit.
Utilizând "Select", fotografii profesioniști au reușit să reducă la jumătate timpul de selecție al imaginilor, așa că nu e deloc surprinzător să auzim că mii de fotografi folosesc "Select" în 2021.

3 licențe Narrative Select, primilor 3 fotografi din clasamentul pentru "Fotograful Anului"

Atelierul de Caramele - bunătăți pentru fotografi oferă unui participant norocos, prin tragere la sorți un:

Voucher valoric în valoare de 500 lei

Voucherul nu este transmisibil, nu se poate folosi la produsele aflate deja în promoție iar termenul de valabilitate este de 4 luni de la data primirii premiului.




Parteneri Media

WedMe.ro - Revista online de inspiratie pentru mirese
e-Femeia.ro
FemeiInTentinde.ro
I-Tour.ro
PRWave.ro
RomaniaPozitiva.ro